Úplná definícia fermentácia znie takto: "Ide o premenu látky za účasti enzýmov mikroorganizmov, pri ktorej prebiehajú v dôsledku aktivity mikroorganizmov chemické premeny organických látok a vznikajú látky energeticky chudobnejšie".
Fermentácia tabaku je v podstate veda. Existujú stovky rôznych postupov a tabakové spoločnosti, či hlavne výrobcovia značkových cigár si tie svoje vlastné strážia ako oko v hlave. Pre našu domácu potrebu as ohľadom na podmienky, ktorými sme pri fermentácii limitovaní sa najviac v praxi osvedčili nasledujúce postupy.
Listy
rastliny pripravené k fermentácii najprv zvlhčíme. Tento krok máme za sebou po odrezaní stredovej žilnatiny listu a nemusíme tabak sušiť a znovu vlhčiť. Po tej listy natlačíme do väčších uzatvárateľných pohárov až po viečko, uzavrieme, do viečka urobíme 3 - 4 malé dierky a postavíme viečkom na pevnú podložku. Nádobu prekryjeme čiernou fóliou a necháme cca týždeň na slnečnom alebo teplom mieste s teplotou minimálne 30 oC.
Trošku odlišný spôsob fermentácie spočíva v tom, že naskladané listy v pohári uzavrieme, do viečka tentoraz diery nerobíme, neprekrývajú, ale rovno umiestnime do stáleho teplého prostredia (kachle, vodný kúpeľ a podobne) s teplotou od 40 do 60 ° C po dobu 35 - 40 dní. Listy je vhodné počas fermentácie niekoľkokrát přeskládat.
Po ukončení fermentácie sa dávajú listy tzv "odpočinúť", tj položí sa jednotlivo na napnutú látku alebo papier av teplé a dobre vetranej miestnosti sa takto sušia. Miestnosť by mala byť neobývané a proces odpočinku trvá 2-4 dni. Proces fermentácie je možné cca 2 - 3x opakovať, tabak sa tým viac skvalitňuje a jeho chuť zjemňuje. Počas fermentácie sa dá tabak tiež ochucovať, stačí medzi listami vložiť napr struk vanilky, trochu medu, mätu alebo kvapnúť trochu roztoku vody s cukrom.
Pretože chute každého fajčiara sú iné, nebojte sa experimentovať a hľadať svoje vlastné cesty.
Príprava listu na fajčenie je jednoduchá. Pre výrobu cigaretového tabaku necháme listy mierne navlhnúť, zabalíme do ruličky a žiletkou, ostrým nožom alebo rezačkou krájame na 0,5 - 1 mm široká vlákna. Kto nemá v ruke požadovaný cit, môže použiť mlynček, strojček na rezance alebo krájač na zemiaky.
Cigaretový tabak možno z listu pripraviť aj suchou cestou, rozdrvením krehkého listu alebo jeho spracovaním strúhača ako v predchádzajúcej "vlhké" metóde.
Narezaný tabak potom dosušíme, preosejeme a skladujeme v tme, pod miernym tlakom a bez prístupu vzduchu napr v dobre uzatvorených vo fľašiach. Tabak sedliacky je dobré po narezaní ešte namočiť na 10 min. do vlažnej vody, vyžmýkať a dôkladne v teple prosušit na napnutej látke a až potom fajčiť.
Zaujimave
(Andy, 15. 8. 2018 19:48)